kpb

Tylko u nas - "Rebeliant"

Kino Pod Baranami serdecznie zaprasza na indyjski film Rising - Rebeliant - tylko u nas i tylko do czwartku!!!


RISING - REBELIANT | THE RISING: BALLAD OF MANGAL PANDEY
reż. Ketan Mehta, Indie 2005, 150'

Jest rok 1857. Całe Indie znajdują się pod panowaniem jednej spółki - brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Kompania, założona w 1600 roku przez grupę londyńskich kupców, po przyznaniu jej przez królową Elżbietę I monopolu na handel z Indiami Wschodnimi, stała się jednym z najbardziej dochodowych przedsiębiorstw w historii świata. Posiadała liczne prawa i przywileje: stanowiła prawo na posiadanych ziemiach, mogła samodzielnie zawierać traktaty, utrzymywała swoje twierdze i wojsko, mogła prowadzić wojny, biła też własną monetę. W owych czasach decydowała o losie jednej piątej ludności świata.

Film Rising opowiada o pewnym, z pozoru błahym, wydarzeniu, które zmieniło bieg historii. Stało się iskrą, która rozpaliła największe powstanie przeciwko rządom Kompanii w Indiach.

W owych czasach w armii Kompanii, obok brytyjskich oficerów, służyli miejscowi Indusi - sipajowie (z perskiego 'sipahi' - kawalerzysta, żołnierz) - zawodowi żołnierze, wśród których byli zarówno hindusi, jak i muzułmanie.
W 1857 roku, Kompania wprowadziła do wyposażenia swojej armii nowe kartusze (ówczesne naboje) do karabinów Enfield. Aby wsypać z nich proch do lufy, należało odgryźć jeden z końców naboju. A były one pokryte krowim i świńskim tłuszczem. To, co dla Brytyjczyków było jedynie technicznym usprawnieniem posiadanej broni, dla Indusów było obrazą uczuć religijnych: krowa jest zwierzęciem świętym dla hindusów, a świnia zakazanym dla muzułmanów. Nic więc dziwnego, że sipajowie, zgodnie z przekonaniami, odmówili wykorzystania nowej broni.

Beztroskie potraktowanie przez zwierzchników religijnych indyjskich nakazów sprawiło, że wprowadzenie nowych nabojów stało się symbolem brytyjskiego ucisku i kiedy władze Kompanii postanowiły zmusić sipajów do posłuszeństwa, ci zbuntowali się. Rozpoczęło się ogólnonarodowe powstanie przeciwko Anglikom. Na tle wydarzeń, które Brytyjczycy nazwali buntem sipajów, a które dla Indusów było pierwszą wojną o niepodległość, toczy się akcja filmu Rising.

Ta opowieść o przyjaźni, zdradzie, miłości i poświęceniu rozgrywa się w czasach, gdy usankcjonowana przez prawo, łupieżcza polityka Brytyjczyków budziła powszechne oburzenie miejscowej ludności. Głównych bohaterów - sipaja Mangala Pandeya (Aamir Khan) i oficera brytyjskiego, kapitana Williama Gordona (Toby Stephens) poznajemy podczas jednej z zażartych bitew, jakich wiele w połowie XIX wieku toczyła Kompania w Afganistanie.
Chwila, w której Pandey ocalił życie Gordonowi, stała się początkiem przyjaźni wykraczającej poza sztywne zasady wojskowych rang oraz rasowych uprzedzeń.
Zostanie ona wystawiona na próbę, gdy znajdą się po przeciwnych stronach barykady podczas zbliżającego się buntu sipajów.

Rising jest opowieścią o marzeniach o wolności.

Bookmark and Share

archiwum