kpb

Krakowski Festiwal Filmowy - Łowcy nagród

Jubileuszowy cykl Krakowskiego Festiwalu Filmowego, cz. II - ŁOWCY NAGRÓD

Nim nadejdzie 50. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego...

zapraszamy na 7 comiesięcznych pokazów filmów, które przyczyniły się do fenomenu imprezy.

W listopadzie:

ŁOWCY NAGRÓD

Zaprezentujemy dzieła twórców, dla których Krakowski Festiwal Filmowy był pierwszym przystankiem na drodze do międzynarodowej kariery. Przypominamy więc zdobywców Oscara (Zbigniew Rybczyński, Andrea Arnold), nominowanych do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Tomasz Bagiński, Sławomir Fabicki), a także polskich „globtroterów” festiwalowych (Wojciech Kasperski i Rafał Skalski).

Jak twierdzi dyrektor Krzysztof Gierat: powodem do dumy organizatora festiwalu jest odkrycie „nieoszlifowanego diamentu”, który później podlega dalszej obróbce, stając w szranki z innymi talentami i wywołując aplauz widzów oraz jurorów na całym świecie.

Zapraszamy na pokaz w piątek, 27 listopada, o godz. 20.00!


W historii krakowskich konkursów wiele było wydarzeń o randze wyjątkowej. Oto kilka z nich:

TANGO, reż. Zbigniew Rybczyński, Polska 1980, 8’ 
- Brązowy Lajkonik 1981

Animacja. W Krakowie tylko „brąz”, ale konkurencja w tym roku wolności była niebywała. Za to w świecie szaleńczy marsz sukcesu. Laury na festiwalach w Annecy, Huesca, Tampere, Oberhausen, Ottawie i wreszcie triumfalny Oscar 1983! W rytm muzyki Janusza Hajduna 30 postaci wykonuje szalone rondo codziennych czynności w niezwykle zatłoczonym mieszkaniu.

KATEDRA, reż. Tomasz Bagiński, Polska 2002, 7’ 
- Srebrny Lajkonik 2003

Animacja. Pierwowzór literacki - opowiadanie Jacka Dukaja. Inspiracja malarstwem Zdzisława Beksińskiego i architekturą Antonio Gaudiego. Film zrealizowany Platige Image, firmie specjalizującej się w efektach specjalnych, stał się pierwszym tak wielkim sukcesem polskiej animacji komputerowej. Nominacja do Oscara w roku 2002.

MĘSKA SPRAWA, reż. Sławomir Fabicki, Polska 2001, 25’ 
- Srebrny Smok 2002

Fabuła. 21 nagród na całym świecie, w tym nominacja do Oscara w 2002 roku. Etiuda szkolna, zrealizowana wspólnie ze znakomitym krakowskim operatorem Bogumiłem Godfrejowem, zaskoczyła swą dojrzałością i formą. Czarno-biały film o 13-letnim chłopcu poraża prawdą iście dokumentalną, uświadamiając okrucieństwo świata dorosłych.

NASIONA, reż. Wojciech Kasperski, Polska 2005, 27’ 
- Złoty Lajkonik 2006

Dokument. Film z cyklu „Rosja - Polska. Nowe spojrzenie”, zrealizowanego wspólnie przez Instytut Adama Mickiewicza i producenta „Eureka Media”. 19 nagród na świecie. Przejmujący obraz, odrzuconego przez miejscową społeczność wielodzietnego małżeństwa, żyjącego w skrajnej nędzy na uboczu ałtajskiej wioski.

52 PROCENT, reż. Rafał Skalski, Polska 2007, 19’ 
- Złoty Lajkonik 2007

Dokument. Film z cyklu „Rosja - Polska. Nowe spojrzenie”. W samym tylko Krakowie 5 nagród. Wspaniały sukces młodziutkiego twórcy. 52 procent to idealny stosunek długości nóg do wzrostu. Maleńka Ałła robi wszystko, by osiągnąć te proporcje, bo marzy o karierze baletnicy.


BILETY:
normalne - 12 zł
ulgowe - 10 zł
Bookmark and Share

archiwum