kpb

Rok Zimnej Wojny na ekranach Kina Pod Baranami - pokaz specjalny z okazji rocznicy premiery

ROK ZIMNEJ WOJNY NA EKRANACH KINA POD BARANAMI
- pokaz specjalny z okazji rocznicy premiery
czwartek, 27 czerwca 2019, godz. 19.00
Kino Pod Baranami

 


Fot. Łukasz Bąk


Świętujemy pierwszą rocznicę premiery Zimnej wojny! Dzieło Pawła Pawlikowskiego gości na ekranach krakowskiego kina już okrągły rok. To bezprecedensowe zdarzenie zostanie uczczone specjalnym pokazem filmu. Seansowi towarzyszyć będzie występ Marceli Rybskiej, wokalistki zespołu SALK, która zaprosi widzów do wspólnego odśpiewania hitu Dwa serduszka, cztery oczy.
 

56 tygodni obecności na ekranie Kina Pod Baranami - oprócz Zimnej wojny żaden inny film nie może pochwalić się takim osiągnięciem. Stałe zainteresowanie widowni oraz nieustające pytania o kolejne seanse spowodowały, że film Pawła Pawlikowskiego przez okrągły rok nie schodził z afisza i był stale obecny w repertuarze. Choć w oscarowym wyścigu pokonała go Roma Alfonso Cuaróna, to w Kinie Pod Baranami zdobył zasłużone zwycięstwo, przez równy rok oczarowywując i poruszając serca widzów.


Choć minął już rok od premiery, wzruszająca historia miłości Zuli i Wiktora, którzy mimo łączącego ich uczucia nie potrafią być razem, nie przestaje zadziwiać swoją subtelnością i trafnością. Dźwięki śpiewanych przez Joannę Kulig piosenek nadal przyprawiają o dreszcze, a postać grana przez Tomasza Kota niezmiennie przywodzi na myśl cały katalog tragicznych męskich bohaterów spod znaku Humphreya Bogarta.
 

By odpowiednio uczcić pierwszą rocznicę premiery Zimnej wojny, zapraszamy na specjalny pokaz filmu, który poprzedzi - wykonana przez Marcelę Rybską, frontmankę krakowskiego zespołu SALK - piosenka Dwa serduszka, cztery oczy. Następnie wszyscy zgromadzeni widzowie zostaną zaproszeni do wspólnego zaśpiewania tego niezwykłego utworu.
 

Wykonywana wielokrotnie przez polskich artystów (m.in. Annę Marię Jopek i Urszulę Dudziak) ludowa pieśń, zdobyła ogromną popularność właśnie za sprawą filmu Pawła Pawlikowskiego. Publiczność mogła ją jednak usłyszeć znacznie wcześniej, bo już w latach 50., kiedy to dzięki Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej i jej mężowi Tadeuszowi Sygietyńskiemu stała się żelaznym punktem repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca “Mazowsze”.
 

Marcela Rybska - wokalistka, instrumentalistka i kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach (2015). Na co dzień frontmanka krakowskiego zespołu SALK, znana widowni Kina Pod Baranami z koncertów w ramach Festiwalu Filmu Niemego.  Występowała m.in. na OFF Festival, Open’er Festival oraz Opolskich Debiutach. Koncertowała w Niemczech, na Węgrzech oraz odbyła trasę promującą po Islandii. W 2017 ukazała się debiutancka płyta zespołu SALK ,,Matronika” (wytwórnia NEXTPOP).


BILETY:
21 zł (normalne)
16 zł (ulgowe)


O FILMIE:

ZIMNA WOJNA | COLD WAR
reż. Paweł Pawlikowski, Polska/Francja/Wielka Brytania 2018, 88’


Fot. Łukasz Bąk
 
Oscary 2019: 3 nominacje - najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski), najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal)
Nagrody BAFTA 2019: 4 nominacje - najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski), najlepszy scenariusz oryginalny (Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki), najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal)
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018: Złote Lwy, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż, Złoty Kangur - nagroda australijskich dystrybutorów filmowych
MFF w Cannes 2018: najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski)
Brytyjskie Niezależne Nagrody Filmowe BIFA 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu zagranicznego
Europejskie Nagrody Filmowe 2018: najlepszy film europejski, najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski), najlepszy scenariusz (Paweł Pawlikowski), najlepsza aktorka (Joanna Kulig), najlepszy montaż (Jarosław Kamiński)

 
Twórca nagrodzonej Oscarem Idy przeniósł widzów tym razem do lat 50. i 60. XX wieku, stalinowskiej Polski i budzącej się do życia Europy. Na tym tle rozgrywa się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Jednym z głównym bohaterów filmu Zimna wojna jest… muzyka, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.


Najnowsza produkcja Pawła Pawlikowskiego została zaprezentowana w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu w Cannes. To pierwszy polski film od czasu Pianisty Romana Polańskiego, który walczył o Złotą Palmę. Jury festiwalu przyznało Pawlikowskiemu nagrodę dla najlepszego reżysera. Na ekranie Joanna Kulig (Niewinne), Tomasz Kot (Bogowie), Borys Szyc (Pokot), Agata Kulesza (Ida), Adam Woronowicz (Czerwony pająk), Adam Ferency (Jasminum) oraz Adam Szyszkowski (Ostatnia rodzina).
 
Film zostanie zaprezentowany z angielskimi napisami.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum