kpb

Filmoterapia z SENSEM: Czyściciele internetu (MOS)

FILMOTERAPIA Z SENSEM:
CZYŚCICIELE INTERNETU
(reż. Hans Block, Moritz Riesewieck)
- pokaz filmu z dyskusją

wtorek, 11 grudnia 2018, godz. 18.45
Małopolski Ogród Sztuki

 

 

We wtorek, 11 grudnia, zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na kolejne spotkanie nowego dyskusyjnego klubu filmowego Filmoterapia z SENSEM. W programie pokaz dokumentalnego filmu Czyściciele internetu, który odsłania mechanizmy cenzury w sieci. Po seansie odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą zaproszeni goście.

 

Fascynujący film dokumentalny Czyściciele internetu przedstawia kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która w dużej mierze zarządzana jest w krajach Trzeciego Świata. To również opowieść o powszechnych praktykach, jak negocjacje z niektórymi krajami w sprawie dostępu do materiałów krytycznych wobec ich rządów. Film śledzi pięciu spośród tysięcy „cyfrowych śmieciarzy” pracujących dla Doliny Krzemowej w ramach outsourcingu, których praca polega na usuwaniu „nieodpowiednich” treści z internetu. Przeciętny „czyściciel” musi codziennie obejrzeć i ocenić tysiące obrazów i nagrań, co pozostawia trwały ślad na ich psychice. 

 

Po seansie Diana Sałacka i Martyna Zimorska poprowadzą dyskusję inspirowaną filmem z udziałem znawczyni branży IT, Ani Błaszczyk.

 

Pokaz odbędzie się w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

 

PROWADZĄCE:

Martyna Zimorska - psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Prowadzi psychoterapię indywidualną w prywatnym gabinecie.

Diana Sałacka - filozof i politolog, rzecznik prasowy Centrum Kopernika i Copernicus Festival. Kinem dokumentalnym zajmuje się od początku studiów. Z ramienia Against Gravity koordynuje krakowską odsłonę cyklu Filmoterapia z Sensem.

 

GOŚCIE:

Ania Błaszczyk - entuzjastka branży IT, przez lata związana ze społecznością kobiet kochających nowe technologie - Geek Girls Carrots. Obserwuje trendy w branży, pomaga szukać specjalistów, a jej zainteresowania krążą wokół rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją. Kocha dobrą kawę.

 

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami. Cykl Filmoterapia z SENSEM łączy te dwa światy. Uczestnicy kolejnych spotkań w Kinie Pod Baranami będą rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi pozwalające konfrontować odczucia oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób można wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

 

O FILMIE:

CZYŚCICIELE INTERNETU | THE CLEANERS
reż. Hans Block, Moritz Rieseweck, Niemcy/Brazylia 2018, 88'

Międzynarodowy Festiwal Filmowy i Forum Praw Człowieka 2018: Nagroda Gildy Vieiry de Mello w konkursie Kreatywne Dokumenty

Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Wbrew obietnicom właścicieli serwisów, Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się z pozoru wydaje. Tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. I o ile trudno się spierać z potrzebą monitorowania wszelkich obrazów przemocy, to we wszystkich innych przestrzeniach taka cenzura wydaje się dyskusyjna.

 

ZWIASTUN: 

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum