kpb

Kinobranie 2018 - The Best Of

LETNIE TANIE KINOBRANIE - THE BEST OF
31 sierpnia - 6 września 2018
Kino Pod Baranami

 




Letnie Tanie Kinobranie dobiega końca, ale w dniach 31 sierpnia - 6 września będziecie mogli zobaczyć najpopularniejsze produkcje filmowe wakacyjnego festiwalu. Do Kina Pod Baranami powrócą ponadczasowe klasyki kina, laureaci Oscarów oraz niekwestionowane kinowe hity minionego sezonu. Bilety na seanse w cenie 8 i 10 zł.

Na przełomie sierpnia i września, zapraszamy wszystkich powracających z wakacji na specjalne pokazy najlepiej przyjętych filmów tegorocznej edycji Letniego Taniego Kinobrania. W programie znalazł się Kształt wody (3 września) - nagrodzona czterema Oscarami i Złotym Lwem w Wenecji baśń dla dorosłych, autorstwa reżysera-wizjonera, Guillermo del Toro. Sally Hawkins (Maudie) wcieliła się w pracującą na nocnej zmianie w tajnym laboratorium rządowym niemą sprzątaczkę, która niespodziewanie dla wszystkich zakochuje się w obiekcie prowadzonych tam badań. W pozostałych rolach wystąpili: Octavia Spencer (Ukryte działania), Michael Shannon (Zwierzęta nocy), Richard Jenkins (serial Sześć stóp pod ziemią) i Michael Stuhlbarg (Tamte dni, tamte noce). Autorem uhonorowanej nagrodą Akademii muzyki do filmu jest Alexandre Desplat, znany m.in. z kompozycji do takich filmów jak Grand Budapest Hotel czy Jak zostać królem.

W środę, 5 września, Kino Pod Baranami przypomni również nominowany w tym roku do Oscara i Złotego Globu animowany film Twój Vincent, opowiadający o losach jednego z najsłynniejszych holenderskich artystów, Vincenta van Gogha. To pierwsza pełnometrażowa animacja malarska nakręcona jako standardowy film aktorski, której 65000 klatek zostało ręcznie przemalowanych przez artystów z całego świata. Współautorem scenariusza do filmu jest prozaik i tłumacz Jacek Dehnel, zdjęcia współtworzył Łukasz Żal (Ida), natomiast autorem muzyki jest Clint Mansell (Czarny łabędź). W filmie wystąpili m.in. debiutujący na wielkim ekranie Robert Gulaczyk w roli van Gogha oraz Saoirse Ronan (Lady Bird), Aidan Turner (Hobbit: Niezwykła podróż) i Douglas Booth (Klub dla wybrańców).

Na ekranie pojawi się także uhonorowane Oscarem, Złotym Globem i Europejską Nagrodą Filmową w 2014 roku Wielkie piękno (1 września). To porywająca wizualnie opowieść o dojrzałym dziennikarzu, którego dotychczasowe życie tonęło w luksusie. W dniu swoich urodzin Jep początkowo doskonale się bawi, ale z czasem zaczyna mieć wątpliwości czy decyzje, które podejmował były właściwe. Tą produkcją reżyser Paolo Sorrentino (Młodość, serial Młody papież) wzbudził zachwyt publiczności i krytyków filmowych porównujących jego dzieło do najlepszych filmów włoskich mistrzów.

 

Twórcy filmów prezentowanych w ramach przeglądu udowadniają, że pozornie wyeksploatowane kino gatunkowe nadal trafia do widzów, jeżeli zaprezentuje się w je w nowy, oryginalny sposób. Serca publiczności zeszłorocznego festiwalu w Locarno zdobyła niekonwencjonalna komedia romantyczna I tak cię kocham (4 września) oparta na prawdziwej historii związku komika Kumaila Nanjianiego, który wcielił się również w jedną z głównych ról. To błyskotliwa opowieść o burzliwych początkach relacji pomiędzy pochodzącym z konserwatywnej rodziny Pakistańczykiem a nowoczesną, stroniącą od zobowiązań dziewczyną. Nanjianiemu partnerują: Zoe Kazan (Słowo na M), Ray Romano (serial Wszyscy kochają Raymonda) oraz Holly Hunter (Fortepian). To także okazja by wziąć udział w powtórnym pokazie Morderstwa w Orient Expressie (6 września), adaptacji jednej z najbardziej popularnych powieści królowej kryminału, Agathy Christie. Film wyreżyserował Kenneth Branagh (Mój tydzień z Marylin), który wcielił się także w słynnego Herkulesa Poirot. Tajemnicza zbrodnia burzy urlopowe plany pedantycznego belgijskiego detektywa podróżującego ze Stambułu do Paryża na pokładzie legendarnego pociągu. Do udziału w filmie Branagh zaangażował fantastyczną obsadę: Penélope Cruz, Willema Dafoe, Judi Dench, Johnny’ego Deppa, Michelle Pfeiffer, Daisy Ridley (Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy) i Olivię Colman (Lobster, serial Broadchurch).

 

W programie znalazły się również kultowe dziś filmowe klasyki zrealizowane w oparciu o arcydzieła literatury amerykańskiej. W piątek, 31 sierpnia, zaprezentujemy ekranizację nagrodzonej Pulitzerem sztuki Tennessee Williamsa Tramwaj zwany pożądaniem. Reżyser Elia Kazan (Na wschód od Edenu) przeniósł na ekran opowieść o neurotycznej, pięknej kobiecie, która szuka schronienia w domu swojej siostry w Nowym Orleanie. Swoją obecnością budzi gwałtowne i sprzeczne uczucia nieokrzesanego szwagra. W rolach głównych nagrodzona Oscarem i Pucharem Volpi w Wenecji Vivien Leigh, gwiazda Przeminęło z wiatrem, oraz magnetyczny, a zarazem przerażający Marlon Brando w pierwszej poważnej roli. Nominowany do dwunastu nagród Amerykańskiej Akademii dramat ostatecznie zdobył cztery statuetki oraz Nagrodę Specjalną Jury podczas festiwalu w Wenecji w 1951 roku.

 

Festiwalowe post scriptum to również kolejna okazja, żeby zobaczyć na wielkim ekranie Śniadanie u Tiffany’ego Blake’a Edwardsa (2 września) - adaptację bestsellerowej powieści Trumana Capote. Uczestników pokazu oczaruje zjawiskowa Audrey Hepburn jako nieco zwariowana piękność o tajemniczej przeszłości, która spotyka na swojej drodze pewnego przystojnego pisarza. Życie obojga zmieni się diametralnie pod wpływem rodzącego się między nimi uczucia. Podczas seansu salę Kina wypełni oscarowa muzyka autorstwa Henry’ego Manciniego z niezapomnianą, uhonorowaną Nagrodą Akademii piosenką Moon River w wykonaniu samej Hepburn.

 

BILETY: 8 zł*

*Pokazy Kształtu wody i Morderstwa w Orient Expressie - 10 zł

 

PROGRAM

piątek, 31 sierpnia
17.45
TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM | A STREETCAR NAMED DESIRE
(Elia Kazan) US 1951, 122'
EN

 

sobota, 1 września
17.30
WIELKIE PIĘKNO | LA GRANDE BELLEZZA
(Paolo Sorrentino) FR/IT 2013, 144'
IT/ES/JP

 

niedziela, 2 września
17.45
ŚNIADANIE U TIFFANY'EGO | BREAKFAST AT TIFFANY'S
(Blake Edwards) US 1961, 115'
EN

 

poniedziałek, 3 września
17.45
KSZTAŁT WODY | THE SHAPE OF WATER 
(Guillermo del Toro) US/CA/GB 2017, 123'
EN/RU/American Sign Language

 

wtorek, 4 września
17.45
I TAK CIĘ KOCHAM | THE BIG SICK
(Michael Showalter) US 2017, 120' EN/Urdu

 

środa, 5 września
17.45
TWÓJ VINCENT | LOVING VINCENT
(Dorota Kobiela, Hugh Welchman) PL/GB 2017, 95'
EN

 

czwartek, 6 września
17.45
MORDERSTWO W ORIENT EXPRESSIE | MURDER ON THE ORIENT EXPRESS
(Kenneth Branagh) US/MT 2017, 114'
EN

 

O FILMACH:

I TAK CIĘ KOCHAM | THE BIG SICK
(Michael Showalter) US 2017, 120' EN/Urdu


American Film Festival 2017: udział w sekcji Highlights
MFF w Locarno 2017: Nagroda Publiczności, nominacja do nagrody Variety Piazza Grande
FF w Nuntucket 2017: Nagroda Publiczności
Niezależne Nagrody Filmowe Gotham 2017: nominacja do nagrody za najlepszy scenariusz (Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon)

Mężczyzna z kapitalnym poczuciem humoru i konserwatywną rodziną na głowie (Kumail Nanjiani) spotkał przypadkiem nowoczesną dziewczynę, która miała dosyć związków (Zoe Kazan). Połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia. Jednak na drodze do szczęścia stanie szereg przeszkód i wyzwań, którym zakochani będą musieli stawić czoła. Gdy wydaje się, że cały świat – na czele z rodziną – sprzysiągł się, by zburzyć ich szczęście, to właśnie w sytuacjach pozornie bez wyjścia życie potrafi pokazać swoje najzabawniejsze oblicze.

 

KSZTAŁT WODY | THE SHAPE OF WATER 
(Guillermo del Toro) US/CA/GB 2017, 123'
EN/RU/American Sign Language

Oscary 2018: najlepszy film, najlepszy reżyser (Guillermo del Toro),  najlepsza muzyka oryginalna (Alexandre Desplat), najlepsza scenografia
Złote Globy 2018: najlepszy reżyser (Guillermo del Toro), najlepsza muzyka (Alexandre Desplat)
Nagrody BAFTA 2018: najlepszy reżyser (Guillermo del Toro),  najlepsza muzyka oryginalna (Alexandre Desplat), najlepsza scenografia
Nagrody Critics Choice 2018: najlepszy film, najlepszy reżyser (Guillermo del Toro), najlepsza muzyka (Alexandre Desplat), najlepsza scenografia
MFF w Wenecji 2017: Złoty Lew dla najlepszego filmu (Guillermo del Toro), Nagroda CICT-IFTC, Nagroda Festiwalu Przyszłości Kina, Nagroda Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) im. Enrico Fulchignoniego

Baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych, około roku 1962. Elisa (Hawkins) wiedzie monotonną, samotną egzystencję, nocami pracując w pilnie strzeżonym, tajnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą (Spencer), odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata.

 

MORDERSTWO W ORIENT EXPRESSIE | MURDER ON THE ORIENT EXPRESS
(Kenneth Branagh) US/MT 2017, 114'
EN

Ekranizacja klasycznej powieści kryminalnej Agathy Christie, wyreżyserowana przez pięciokrotnie nominowanego do Oscara Kennetha Branagha. On sam gra także słynnego detektywa Herculesa Poirot, rozwiązującego sprawę morderstwa, którego ofiarą w najsłynniejszym pociągu świata pada wpływowy amerykański biznesmen. Luksusowa podróż staje się punktem wyjścia do stylowej, pełnej napięcia i zaskakującej opowieści sensacyjnej, uznawanej za największą zagadkę kryminalną wszech czasów. Trzynaścioro pasażerów uwięzionych zostaje w pułapce, nie wiedząc, co ich czeka. Jeden człowiek musi wskazać mordercę, zanim ten zaatakuje ponownie.

 

ŚNIADANIE U TIFFANY'EGO | BREAKFAST AT TIFFANY'S
(Blake Edwards) US 1961, 115'
EN

Oscary 1962: najlepsza muzyka - Henry Mancini, najlepsza piosenka - Henry Mancini-Johnny Mercer, Moon River

Holly Golightly jest postrzeloną dziewczyną, której życie upływa na nieustannej zabawie na koszt bogatych adoratorów. Pewnego dnia piętro wyżej wprowadza się młody pisarz (George Peppard), który także jest utrzymankiem. Tę dwójkę zaczyna łączyć przyjaźń, która przerodzi się w głębsze uczucie. Oboje będą musieli zweryfikować swe dotychczasowe życie i zdecydować, czy są w stanie być razem.

 

TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM | A STREETCAR NAMED DESIRE
(Elia Kazan) US 1951, 122'
EN

MFF w Wenecji 1951: Nagroda Specjalna Jury, Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki - Vivien Leigh
Oscary 1952: najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Vivien Leigh, najlepsza aktorka drugoplanowa - Kim Hunter, najlepszy aktor drugoplanowy - Karl Malden, najlepsza scenografia filmu czarno-białego

W Nowym Orleanie tramwaje zamiast numerów mają własne nazwy - tak jak tytułowy o nazwie „Pożądanie”, który przejeżdża obok mieszkania Stelli i Stanleya Kowalskich. Film opowiada o Blanche DuBois, rozchwianej emocjonalnie, starzejącej się nauczycielce, która przyjeżdża do domu siostry z sercem pełnym niespełnionych marzeń i poezji. Blanche wprowadza swoją obecnością napięcie i erotyczny niepokój, wytrącając z równowagi swojego prostackiego szwagra i wchodząc z nim w pełen silnych emocji konflikt.

 

TWÓJ VINCENT | LOVING VINCENT
(Dorota Kobiela, Hugh Welchman) PL/GB 2017, 95'
EN

Oscary 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego długometrażowego filmu animowanego
Złote Globy 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu animowanego
Europejskie Nagrody Filmowe 2017: najlepszy film animowany lub łączący w sobie różne media
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017: film otwarcia, konkurs główny
Międzynarodowy Festiwal Filmu Animowanego w Annecy 2017: Nagroda Publiczności
MFF w Szanghaju 2017: Złoty Kielich dla najlepszego filmu animowanego

27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. Twój Vincent opowiada właśnie tę historię, odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

 

WIELKIE PIĘKNO | LA GRANDE BELLEZZA
(Paolo Sorrentino) FR/IT 2013, 144'
IT/ES/JP

Oscary 2014, Złoty Glob 2014, Brytyjska Nagroda Filmowa BAFTA 2014: najlepszy film nieanglojęzyczny
Europejskie Nagrody Filmowe 2013: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor - Toni Servillo, najlepszy montaż, nominacja - najlepszy scenariusz
MFF w Cannes 2013: oficjalna selekcja, konkurs główny

Jep Gamberdella (Toni Servillo) właśnie skończył 65 lat. Ten przystojny, czarujący mężczyzna w pełni korzysta z uroków życia. Chodzi na eleganckie kolacje i przyjęcia, gdzie - jako znany dziennikarz i nałogowy uwodziciel - jest zawsze mile widziany. W młodości napisał powieść, która przyniosła mu sławę i odtąd stale obraca się wśród włoskiej socjety kulturalnej. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum wydaje przyjęcia, na których „ludzka machina" - jak brzmiał tytuł jego powieści - rozbierana jest do naga. W dniu swoich urodzin Jep dokonuje bolesnego rozliczenia z dotychczasowym życiem.

Bookmark and Share

archiwum