kpb

Najlepsze polskie 30' - pokaz najlepszych polskich filmów krótkich #2

niedziela, 28 stycznia 2018, godz. 20.35

 

 

W niedzielę, 28 stycznia, zapraszamy na kolejny pokaz najlepszych polskich filmów krótkich. W programie Najpiękniejsze fajerwerki ever Aleksandry Terpińskiej, 60 kilo niczego Piotra Domalewskiego oraz dokumentalny Amerykański sen Marka Skrzecza.

 

60 kilo niczego to krótkometrażowy dramat Piotra Domalewskiego, twórcy filmu Cicha noc, który stał się sensacją zeszłorocznego festiwalu w Gdyni, zdobywając m.in. Złote Lwy dla najlepszego filmu. 60 kilo niczego prezentuje dramatyczną historię mężczyzny, który po 15 latach ciężkiej pracy zostaje kierownikiem w kopalni odkrywkowej. Już pierwszego dnia na nowym stanowisku jego wartości zostają wystawione na ciężką próbę. Obok znakomitego Grzegorza Damięckiego, w filmie występują również Andrzej Grabowski i Tomasz Schuchardt. Film prezentowano w ramach Konkursu Filmów Krótkometrażowych zeszłorocznego festiwalu w Gdyni, gdzie Bartosz Świniarski otrzymał Nagrodę Specjalną za najlepsze zdjęcia.

 

Najpiękniejsze fajerwerki ever to historia z gatunku political fiction, która zwyciężyła w zorganizowanym przez Telewizję Kino Polska konkursie na scenariusz inspirowany filmem Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyserka i autorka scenariusza Aleksandra Terpińska, która wcześniej pracowała m.in. przy produkcji filmów Wołyń i Pod Mocnym Aniołem, przedstawia historię trójki przyjaciół, zmuszonych do podjęcia być może najważniejszych w życiu decyzji w obliczu zbliżającej się wojny. Jej dzieło doceniono m.in. podczas festiwalu filmowego w Cannes (Nagroda Canal+) oraz w Gdyni, gdzie autorkę wyróżniono za "najodważniejsze spojrzenie" w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. W rolach głównych wystąpili Justyna Wasilewska (Serce miłości), Malwina Buss (Róża, serial Belfer) oraz Piotr Polak (Człowiek z magicznym pudełkiem).

 

Na naszym ekranie pojawi się także Amerykański sen, który pokochali uczestnicy ostatniej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego przyznając mu Nagrodę Publiczności. Film, zrealizowany w ramach programu Studia Munka "Pierwszy Dokument", śledzi losy mieszkającego w wymierającej miejscowości nastolatka, który marzy o zapaśniczej karierze. To reżyserski debiut zajmującego się dotąd głównie montażem Marka Skrzecza i najlepszy powód do tego, aby uważnie śledzić dalszą karierę tego niezwykle utalentowanego twórcy.

 

Wszystkie filmy prezentowane będą z angielskimi napisami.

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

 

O FILMACH:

NAJLEPSZE POLSKIE 30’, czas trwania: 81’

60 KILO NICZEGO | 60 KILOS OF NOTHING
reż. Piotr Domalewski, Polska 2017, 27’

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017: Nagroda Specjalna firmy Heliograf za najlepsze zdjęcia (Bartosz Świniarski) w Konkursie Filmów Krótkometrażowych
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych “Młodzi i Film” 2017: Nagroda Dziennikarzy za film krótkometrażowy (Piotr Domalewski)

Zimny poranek w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna swój pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Jednak nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z pracowników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, jednak trudno przeciwstawić się złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne.

 

AMERYKAŃSKI SEN | AMERICAN DREAM
reż. Marek Skrzecz, Polska 2016, 26’

Warszawski Festiwal Filmowy 2017: Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu krótkometrażowego

Głuchołazy – niewielkie miasto, które w latach dziewięćdziesiątych tętniło życiem, obecnie wymiera. W miasteczku panuje duże bezrobocie, a część mieszkańców wyjechała. W tym miejscu bez perspektyw nastoletni Szymon postanawia spełnić swoje wielkie marzenie. Chce zostać zapaśnikiem amerykańskiego wrestlingu.

 

NAJPIĘKNIEJSZE FAJERWERKI EVER | THE BEST FIREWORKS EVER
reż. Aleksandra Terpińska, Polska 2017, 28’

MFF w Cannes 2017: Nagroda Canal+ dla najlepszego filmu krótkometrażowego
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017: Nagroda firmy "dr Irena Eris" za "najodważniejsze spojrzenie" w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, Nagroda Filmowej Małopolski w Konkursie Filmów Krótkometrażowych
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych “Młodzi i Film” 2017: Nagroda za krótkometrażowy film fabularny, Nagroda za zdjęcia do filmu krótkometrażowego (Michał Dymek)

Akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Przedstawia jeden dzień z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu fikcyjnego konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość.

 

PATRON MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum