kpb

Janko Muzykant

tytuł oryginalny: Janko Muzykant

reżyseria: Ryszard Ordyński
aktorzy: Stefan Rogulski, Witold Conti, Maria Malicka, Adolf Dymsza

czas trwania: 105 min.
produkcja: Polska 1930
napisy: angielski, polski
with English and Polish subtitles
info: Festiwal Filmu Niemego

Jeden z pierwszych polskich pełnometrażowych filmów dźwiękowych. Ponieważ ścieżka dźwiękowa zaginęła, film przez ostatnie dekady uchodził za niemy. Kilka lat temu, we Włoszech, odnaleziono oryginalne płyty gramofonowe ze ścieżką dźwiękową filmu Ryszarda Ordyńskiego.


Janko Muzykant został poddany rekonstrukcji cyfrowej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny i obecnie powraca na ekrany w udźwiękowionej wersji. Co ciekawe, ścieżka dźwiękowa składa się tylko z ilustracji muzycznej i efektów - brak w niej dialogów. W filmie po raz pierwszy wykorzystano zdolności wokalne aktorskiego duetu Kazimierz Krukowski–Adolf Dymsza, który zachwycał później polskich widzów śpiewając w filmie Michała Waszyńskiego ABC miłości.


Historia Janka Muzykanta znacznie różni się od tej znanej z noweli Henryka Sienkiewicza. Filmowa adaptacja to właściwie dalsze dzieje bohatera, który nie umiera, lecz trafia do domu poprawczego, a po jego opuszczeniu robi karierę jako skrzypek. W roli tytułowej wystąpili Stefan Rogulski (mały Janko) oraz Witold Conti, a muzykę do filmu przygotował Grzegorz Fitelberg pod kierunkiem Leona Schillera. Janko Muzykant dystrybuowany był w wielu krajach m.in. Belgii, Czechosłowacji, Jugosławii, Rumunii, na Łotwie i w Stanach Zjednoczonych.


Pokaz zrekonstruowanego i odrestaurowanego cyfrowo Janka Muzykanta w ramach
23. Festiwalu Filmu Niemego, to krakowska re-premiera filmu w wersji niemal takie samej, jaka zaprezentowana została widzom 8 listopada 1930 roku.


Filmy prezentowane z polskimi planszami i angielskimi napisami.


Film prezentowany z nagraną muzyką.

 

| Re-release of one of the first Polish feature films with sound. Reconstructed, digitally restored and sounded with the original soundtrack. A poignant story of a poor violinist based on a famous novel by a Nobel winning author Henryk Sienkiewicz.

 

Partnerem pokazu jest Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

 

Prezentowany w ramach 23. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share