kpb

Teatralia – miejsca

tytuł oryginalny: Teatralia - miejsca

reżyseria: varia

czas trwania: 112 min.
produkcja: Polska 2018-2019
język: polski
in Polish
info: Filmoteka Małopolska

Sztuka może być uprawiana wszędzie. By sztuka istniała, musi być artysta i widz, który byłby jego odbiorcą. Reszta, do których jest dodatkiem. Są jednak miejsca o szczególnym znaczeniu, do których ludzie ściągają i oswajają je, sprawiając, że ten sam koncert, występ, performance zyskuje właściwe znaczenie, właśnie ze względu na miejsce. Teatralia – miejsca to zestaw dwóch filmów ukazujących fenomen świątyni sztuki, jakim jest Piwnica pod Baranami.


ŚLADY MOJEGO ISTNIENIA
(Paulina Ibek) PL 2018, 54’
Przegląd Filmów o Sztuce w Zakopanem 2019: Grand Prix

Anna Szłapak, zwana Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami, to postać wyjątkowa. Całe swoje życie związała z Krakowem, nie tylko artystyczne, osobiste, ale też naukowe, bowiem jako etnografka i kustoszka Muzeum Historycznego w Krakowie odkrywała tajemnice tego miejsca. Film jest zapisem jej dorobku artystycznego, występów wokalnych, wywiadów. Jest też słowami innych artystów, dowodem jak wielki wpływ miał Biały Anioł na innych, także na nich samych.

 

CHŁOPAKI Z PIWNICY
(Maria Guzy) PL 2019, 58’

Miejsce legendarne, prestiżowe, zmieniające postrzeganie sztuki, a także wyzwalające miłość do niej. Film Marii Guzy to kompleksowa i opowiedziana z lekkością oraz swadą historia miejsca, które – nie będzie to stwierdzenie na wyrost – odmieniło oblicze polskiej kultury, sceny teatralnej i muzycznej.

Bookmark and Share